• Svetový deň pôdy a Medzinárodný deň hôr

• V mesiaci december sme si spoločne so žiakmi študijného odboru podnikateľ pre rozvoj vidieka pripomenuli významné dni spojené s ochranou životného prostredia.

Svetový deň pôdy si pripomíname  05. 12. Medzinárodný deň hôr 11. 12.  V rámci svetového dňa pôdy sme so žiakmi diskutovali o význame ochrany našej pôdy a o negatívnych následkoch globálneho otepľovania, ktoré môžeme vidieť v súčasnosti.

Medzinárodný deň hôr bol aj dňom spoznávania našich slovenských hôr. Po besede si žiaci zahrali kvíz, v ktorom podľa obrázkov spoznávali naše hory a odpovedali i na ďalšie otázky spojené s týmto dňom.

Zhodli sme sa, že ochrana našej pôdy a našich hôr je významná a nevyhnutná pre zachovanie života na našej planéte.

Zdroj: www.napant.sk/svetovy-den-pody/

Symbol Medzinárodného dňa hôr sa skladá z troch rovnostranných trojuholníkov vyrastajúcich z pomyslenej čiary. Prevažne čierne trojuholníky znázorňujú hory.
            Prvý zľava má modrý diamant na vrchole, ktorý symbolizuje ľadovce a snehovú pokrývku, dávajúcu životodárnu vodu. Kruh vo vnútri prostrednej hory znázorňuje surovinové zdrojezelená plocha v časti tretej hory predstavuje plodiny a poľnohospodársku produkciu v horských oblastiach.

Zdroj: https://www.sopsr.sk/web/?cl=20409

• Návšteva Múzea Andreja Sládkoviča

• Dňa 29.11 2023 sme sa zúčastnili exkurzie do múzea Andreja Sládkoviča v Krupine na výstave krojov. Videli sme tam kroje z rôznych regiónov Slovenska. Pracovníčka múzea nám urobila výklad o krojoch z regiónov: Hont, Liptov, Spiš, Novohrad, Považie, Tekov, Podpoľanie... Nás osobne zaujali, najmä krásne výšivky a čepce zadaných žien. Jeden z najkrajších a najvýraznejších čepcov bol z Tekovského regiónu, ktorý sa objavil aj vo filme Perinbaba. Táto výstava bola zo súkromnej zbierky Barbory Gregáňovej.

Kristína Lukáčová, I. P

• Online závislosť a prevencia

• Internet a digitalizácia menia svet. Žijeme vo svete mobilov, aplikácií a sociálnych sietí, ktoré nám uľahčujú život, ale zároveň prinášajú riziká a hrozby. Mali by sme preto o nich vedieť čo najviac. Pri príležitosti Dňa počítačovej bezpečnosti (30.11) začali jednotlivé triedy pripravovať kampaň o online závislosti a prevencii nadmerného používania internetu. Najlepšie kampane budú odmenené a následne realizované.

Mgr. Júlia Weisová, školská digitálna koordinátorka